English
Hızlı Erişim

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Çocuk Psikanalizinin Gerçek Tarihçesi
(The True Story of Child Psychoanalysis )

Yazar : Lütfiye Kaya CİCERALİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : Volume 14 Issue 2
Sayfa : 191-199
Doi Number : 10.7827/TurkishStudies.14660
48    172


Özet
Bu makalede çocuk psikanalizinin tarihiyle ilgili İngilizce ve Almanca en üst düzey kaynaklar sentezlenmiş ve yorumlanmıştır. Türkçe’de hiç bilinmeyen fakat Çocuk Psikanalizinin gerçek anası olan Hermine Hug-Hellmuth’un psikoanalitik kuramın babası Sigmund Freud’dan etkilenmesi, çocukları analiz etmeye başlaması, çocuk psikanalizinde ilk kez oyun terapisini kullanması, daha sonra ortaya çıkan Melanie Klein ve Anna Freud’un Hug-Hellmuth’un mirasını nasıl ele geçirdikleri, aralarındaki liderlik çatışması ve teoriyi farklı geliştirme çabaları anlatılmaktadır. Çocuk psikanalizi Türkiye’de henüz emekleme aşamasında olan ve eğitime ihtiyaç duyulan çok uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu makale, psikoterapistler ve bilim tarihçileri için faydalı bilgiler sunan bir kaynaktır.

Anahtar Kelimeler
psikanaliz, çocuk analizi, psikoterapi

Abstract
In this article top-notch child-psychoanalysis related resources in English and German are synthesized and interpreted. The first influence of the founding father of psychoanalytical theory Sigmund Freud on the real mother of child analysis Hermine Hug-Hellmuth, who is largely unknown to Turkish intelligentia, her start with child analysis, the unplanned emergence of play therapy during her child analysis practice, her successors Melanie Klein and Anna Freud, alongside their rivalry for gaining leadership in Child Psychoanalysis are presented in a historical perspective. In Turkey Child Psychoanalysis is still in a toddler stage, thus in need of training and expertise. This article aims to become a useful information guide for Turkish psychotherapists and science historians interested in the field.

Keywords
psychoanalysis, child psychoanalysis, psychotherapy

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Prof. Dr. Ali AKTAN Armağanı

  Turkish Studies Historical Analysis Dergimizin Eylül 2019 sayısını Prof. Dr. Ali AKTAN hocamıza armağan olarak çıkaracağız. Bu sayıda başta Ortaçağ Tarihi olmak üzere Tarih alanında çalışan araştırmacıların yayınlarını bekliyoruz. Sayının misafir editörlüğünü Doç. Dr. Muhittin KAPANŞAHİN yapacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekler saygılar sunarız.

  Turkish Studies Historical Analysis Editörlüğü


  Prof. Dr. Günay KUT Armağanı

  Dergimizin Dil ve Edebiyat -Aralık 2020 sayısını Prof. Dr. Günay KUT hocamıza armağan olarak çıkaracağız. Bu sayıda başta Klasik Türk Edebiyatı olmak üzere tüm Dil ve Edebiyat alanında çalışan araştırmacıların yayınlarını bekliyoruz. Klasik Türk Edebiyatında Mesnevi-Tezkire-Ali Şîr Nevâî-Nazım-Nesir-Yazma Katalogları konuları çerçevesinde makale kabul edilecek bu sayının misafir editörlüğünü Prof. Dr. Fatma Sabiha KUTLAR OĞUZ ve Doç. Dr. Sibel ÜST yapacaklardır. Değerli çalışmalarınızı bekler saygılar sunarız. Turkish Studies Editörlüğü


  Prof. Dr. Metin AKAR Armağanı

  Dergimizin Dil ve Edebiyat -Mart 2020 sayısını Prof. Dr. Metin Akar hocamıza armağan olarak çıkaracağız. Bu sayıda başta Klasik Türk Edebiyatı olmak üzere tüm Dil ve Edebiyat alanında çalışan araştırmacıların yayınlarını bekliyoruz. Mirac-nâmeler-Türler-Klasik Türk Edebiyatı merkezli olmak üzere tüm alanlara açık bu sayının misafir editörlüğünü Prof. Dr. Fatma Sabiha KUTLAR OĞUZ ve Doç. Dr. Sibel ÜST yapacaklardır. Değerli çalışmalarınızı bekler saygılar sunarız.

  Turkish Studies Editörlüğü    


  Doç. Dr. Gönül ALPAY TEKİN ARMAĞANI

  Dergimizin Dil ve Edebiyat -Aralık 2019 sayısını Doç. Dr. Gönül Alpay Tekin hocamıza armağan olarak çıkaracağız. Bu sayıda başta Klasik Türk Edebiyatı olmak üzere tüm Dil ve Edebiyat alanında çalışan araştırmacıların yayınlarını bekliyoruz. Mitoloji-Klasik Türk Edebiyatı merkezli olmak üzere tüm alanlara açık bu sayının misafir editörlüğünü Prof. Dr. Fatma Sabiha KUTLAR OĞUZ ve Doç. Dr. Sibel ÜST yapacaklardır. Değerli çalışmalarınızı bekler saygılar sunarız. 

  Turkish Studies Editörlüğü  Adres :Sibel ÜST, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Esenboğa Merkez Külliyesi Dumlupınar Mah. A Blok Kat:3 06760 Çubuk/ANKARA
Telefon : Faks :
Eposta :turkishstudiesbaski@gmail.com