English
Hızlı Erişim

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Klasik Kazak Şairi Şakarim (Şahkerim) Kudayberdiulı'nın Şiirlerinde Aşk
(The Concept of Love in Classicial Kazakh Poet Şakarim (Şahkerim) Kudayberdiulı's Poems )

Yazar : Damira İBRAGİM    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2010
Sayı : Volume 5 Issue 3
Sayfa : 258-281
Doi Number : 10.7827/TurkishStudies.1437
12534    12342


Özet
Şakarim (Şahkerim) Kudayberdiulı, 19.yy. Klasik Kazak Edebiyatının önemli ismi Abay’ın talebesidir. Şair, Stalin’in meşhur “aydın tasfiyesi” politikası neticesinde “halk düşmanı” ilan edilerek kurşuna dizilmiştir. Şairin edebiyat, tarih, felsefe, ilâhiyat alanlarında manzum ve mensur eserleri bulunmaktadır. Ş.Kudayberdiulı, Kazak Edebiyatı tarihindeki yerini şiirleri ile almıştır. Bu çalışmada Ş.Kudayberdiulı’nın aşk konulu şiirleri ele alınacaktır. Bu çalışmada Şakarim Kudayberdiulı’nın aşk konusundaki fikirleri esas alınarak klasik Kazak düşünce tarzının tanıtılması hedeflenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kazak Edebiyatı, Şakarim Kudayberdiulı, şiir, aşk

Abstract
Şakarim Kudayberdiulı is a student of Abay who was an important name of 19th century Classical Kazakh Literature. The poet has been executed by shooting in consequence of Stalin’s purification of intellectuals. He has given various works, both in verse and prose, in different fields such as literature, history, philosophy and theology. Ş. Kudayberdiulı, has taken his place in Kazakh literature with his poems. In this study, Ş. Kudayberdiulı’s love poems will be taken in hand.

Keywords
Kazakh literature, Shakarim Kudayberdiuli, poem, love

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yeni Sayı Hakkında

    Sayın yazarlarımız;

    Turkish Studies dergisi Aralık 2018 sayıları için en son makale gönderme tarihi 15 Kasım 2018'dir. Bu tarihe kadar makalenizi yüklemeniz gerekmektedir. Adres :Sibel ÜST, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Güvenevler Mahallesi, Cinnah Caddesi No:16/A 06690 Çankaya-ANKARA
Telefon : Faks :
Eposta :turkishstudiesbaski@gmail.com